Úvodná stránka

Gymcadca EDUPage

MOODLE

Student's Portal

 

Aktivita žiakov

9máj 2010

Vyučovací proces má svoj cieľ, ktorý treba dosiahnuť, a preto treba aktivizovať každého žiaka v triede. Hodiny občianskej náuky v triede Sekunda A sú zámerne postavené tak, aby žiaci po prebratí teoretickej časti mohli na dané témy uvažovať, riešiť vzniknuté problémy, aplikovať prebraté učivo, prelínať vedomosti i z iných predmetov, zapájať sa do diskusie, či k výmene skúsenosti, názorov, ale aj hľadanie iných možných riešení  a pod. Práve z tohto dôvodu je v tejto triede s obľubou využívaná skupinová forma vyučovania. Navyše, takýto spôsob práce je pre žiakov prirodzenejší, zodpovedá základným psychologickým požiadavkám a podporuje prirodzenú aktivitu.

Čo vlastne skupinová práca je?

E. Guyer vypracovala definíciu, v ktorej o skupinovom vyučovaní hovorí ako o forme vyučovania, pri ktorom je trieda rozdelená na podskupiny s niekoľkými žiakmi, ktorí tichou prácou spoločne spracúvajú časti väčšej témy, za pomoci starostlivo vybraného, podľa možnosti samostatne zaobstaraného pracovného materiálu.

 

Ako prebieha skupinové vyučovanie u nás na hodine?

 

V jedno pekné piatkové slnečné ráno sme  na občianskej náuke robili prezentácie politických strán, na ktoré sme sa hrali. Naši spolužiaci boli rozdelení do piatich skupín, mali spravené referáty a projekty, ktoré prezentovali. Témy boli:

-          ochrana životného prostredia,

-          a kam by sme zobrali našich zahraničných priateľov na zájazd po Slovensku.

 

Ako prvá sa nám predstavila politická strana na čele s Palom GomolomDominikom Padychom. Ich téma bola ochrana životného prostredia. Ich strana niesla názov OŽP, ktorá našu novinársku štvorku zaujala najviac. Musíme podotknúť, že i na minulých hodinách z ich skupiny vyšli dobré nápady. Ich hlavnou myšlienkou bolo trestať ľudí, ktorí znečisťujú životné prostredie. Zhodli sme sa na tom, že prezentácia bola veľmi pekná, pripravená, ale bolo tam pár vecí, s ktorými by ľudia možno pri realizovaní nápadov nesúhlasili. A aby sme nezabudli, v tejto prezentácii bol hlavný aktér Pavol Gomola.

 

Ako druhá nesledovala skupina s názvom ZPT (zájazd pre turistov). Jej hlavnými protagonistkami boli Aneta Belancová a Patrícia Pavlíková. Nápad tohto zájazdu nás zaujal, dosť by sa turisti dozvedeli aj z našej histórie, geografických podmienkach a aj by si užili v našich aquaparkoch. Čo nám však nesedelo, bolo to, že chceli turistov  ubytovať v hoteloch. My by sme volili radšej penzióny v prírode.

 

Nasledovala skupina SDE, vysvetlenie skratky sme sa nedozvedeli, nápady boli dobré, ale bola hrozná ilustrácia, za čo bola veľká strata hlasov. Bolo to dosť odfláknuté, mohlo by to byť aj lepšie. Táto skupina sa u nás pohybovala na spodných priečkach tabuľky.

 

Ako štvrtá sa nám predstavila skupina WLW (We love the world). Táto skupina patrila k tým lepším, ale jej mínusy boli v tom, že chceli zastaviť veľa výrob. Podľa nás by to bolo v súčasnej finančnej kríze dosť nevhodné. Ľudia by stratili veľa miest a to by bolo nevhodné pre túto situáciu. Niektoré veci, ktoré by chceli prestať vyrábať boli veľmi praktické, myšlienku zastavenia výroby by sme mohli nahradiť zvýšením recyklácie. Táto skupina sa nám veľmi páčila.

 

Ako posledná skupina sa nám predstavila skupina PPM. Táto skupina vo vedení s Terkou Pohančeníkovou chcela zlepšiť čistotu prostredia v školách a prezentovali nám návrhy na zlepšenie. Návrhy boli v podstate dobré, ale bolo ich málo, navyše práca na tomto projekte bola fakt odfláknutá, za to boli body dole. Ako sme spomenuli, zásady sa nám páčili, mohlo ich byť však viac a preto sme im neľútostne museli znížiť počet hlasov. Plus bolo u nás to, že si to opravili a na druhú hodinu doniesli veľmi krásny projekt.

 

Na prvom mieste skončila teda strana OŽP na čele s Palom Gomolom, pri ktorej sme sa zhodli na tom, že sa nám páčila najviac. Výhercovia dostali jednotky.

 

Takto sme si my, Sekunda A, skrášlili pár vyučovacích hodín, pretože príprava na prezentácie a samotné voľby potrebovali svoj čas. Dúfame, že naďalej naše hodiny občianskej náuky budú také pekné a zábavné, ako doteraz. Ďakujeme pani profesorke Jelenčiakovej, ktorá s nami robí takéto hodiny a mohli sme sa vžiť do života poslancov našej republiky.

 

S pozdravom novinári: Andrej Dlabáč, Ivanka Hlubinová, Daniel Minárik a Daniela Hanuliaková.

 

                                                                                   PaedDr. Marianna Jelenčiaková

                                                                                              + novinári zo II. A

aktivita žiakov

aktivita žiakov

aktivita žiakov

aktivita žiakov

aktivita žiakov

aktivita žiakov

aktivita žiakov

aktivita žiakov

aktivita žiakov