Úvodná stránka

Gymcadca EDUPage

MOODLE

Student's Portal

 

Filozofia

14máj 2010

V súčasnosti pretrváva v mysliach mnohých ľudí, že filozofia ako vyučovací predmet by sa mohol nahradiť, dokonca vypustiť z povinných predmetov. Je očarujúce, že práve tento predmet našiel obľubu aj medzi študentov, ktorí sú zameraní na iné predmety a dá sa povedať, že teoretické podklady filozofie  nepotrebujú k ďalšiemu štúdiu na vysokej škole, ale predsa, filozofia ich dokázala osloviť.

Veď položme si obyčajnú otázku. Predstavte si, že máte stretnutie so svojim partnerom, kamarátkou alebo susedkou... O čom sa budete rozprávať? Ako funguje tráviaci trakt, alebo ako vypočítame obvod trojuholníka? Áno, možno niektorí ľudia budú rozoberať aj takúto problematiku... Dovolím si tvrdiť, že viacerí budú rozoberať bežné otázky súvisiace so životom – kedy to všetko vzniklo a ako to vzniklo, čo bolo na začiatku a kedy vlastne ten začiatok bol. Dokonca niektorí ľudia niekedy skĺznu i k takým otázkam, ako vznikol vesmír, slnko, hviezdy a či tie hviezdy nad nami sú priviazané na povraze, alebo či prstenec okolo Jupitera je taký ostrý, žeby nás porezal... Odpoveď znie, áno. Budeme sa zaoberať úplne bežnými otázkami a týmito bežnými, niekedy priam zarážajúcimi otázkami sme sa zaoberali i na hodinách filozofie. Práve vtedy sme mali možnosť „nakuknúť“ do hláv našich žiakov nad akými zaujímavosťami sa zamýšľajú, či daná problematika a vysvetlenie jednotlivých filozofov ich zaujala alebo nie...

 Hlavnou úlohou učiteľa je priviesť žiaka k tomu, aby pochopil, že filozofia má v systéme vied špecifické postavenie. Podstatou našich hodín je priviesť žiaka k problému, naučiť ho odpovedať na základné otázky, pochopiť proces poznávania, učiť ho presnej argumentácii, či schopnosti analyzovať a generalizovať javy. Ďalšou podstatou je, aby žiak pochopil, že súčasný pokrok je výsledkom dlhého vývoja ľudského poznania, v ktorom má práve filozofia nezastupiteľné miesto, lebo oná „láska k múdrosti“, ako ju nazval Pythagoras, sám známy viac ako matematik, umožnila v celom procese vývoja ľudského poznania súčasný vedecký pokrok...

Aby bola filozofia zaujímavá pre študentov, musí učiteľ hľadať spôsoby, ako ju urobiť atraktívnou a ukázať im, že hľadanie a nachádzanie má zmysel aj v súčasnosti. Práve jedna z foriem je i písanie esejí na hodinách.

 

Tieto eseje sú svedectvom, že i filozofia má významné postavenie nielen u maturantov zo spoločensko-vedných seminárov, ale práve u nematurantov, ktorí tiež dokážu zaujať svoje stanovisko k rôznym problémom, či situáciám.

PaedDr. Marianna Jelenčiaková

 Vplyv filozofie na môj život

 

Filozofia už odpradávna vplývala na ľudí a ovplyvňovala spoločnosť takmer každý deň. Málokto z nás si ale dnes uvedomuje, že bez filozofovania v minulosti, by sme sa v živote nedostali na úroveň, na akej sme. Veda  a výskum boli postavené práve na úvahách a rôznych záveroch, ku ktorým dospeli filozofovia. O niekoľko rokov alebo storočí boli ich teórie potvrdené - kým iným ako vedou.

 

Čo však filozofia znamená pre mňa? Myslím, že filozofia ma neovplyvnila veľkou mierou, pretože skôr ako som sa začal zaoberať filozofiou, venoval som sa rôznym vedeckým výskumom v oblasti  teórii vzniku sveta a vesmíru. Je pravda, že títo vedci stavajú svoje teórie práve na úvahách filozofov, lenže v praxi už dokázali mnohé odchýlky a nejasnosti v pôvodných teóriách. V tomto vidím podobnosť svojej predstavy a predstáv niektorých filozofov. Svoje poznatky sa snažím podkladať prevažne na praktickej skúsenosti.

 

Akékoľvek filozofovanie o bohu a viere odmietam, pretože nič z toho čo ľudia pripisujú bohu, nepovažujem za zázračné alebo inak senzačné. Už mnohokrát sa potvrdilo, že sila vôle a sila ľudskej psychicky je veľmi mocná. Vedci vyvrátili toľko udalostí, ktoré viera pripisuje bohu. Verím v to, že nejaká vyššia sila existuje alebo existovala, nejaký prvohýbateľ, ktorý na počiatku rozbehol kolotoč života tak, ako ho poznáme. Momentálne už od neho nevidíme nič prevratné. Vidíme iba ľudskú osobnosť, ktorá dokáže vydať zo seba maximum a tým obohatiť spoločnosť.

 

Filozofia ale ovplyvňuje môj bežný život. Nepravé filozofovanie politikov na celom svete, ovplyvňuje život toľkých ľudí, vrátane mňa, že je až zarážajúce, prečo sa táto masa nechá neustále presvedčovať o „filozofii“ pár jednotlivcov. Tu práve vidno silu osobnosti. Je však smutné, že táto sila sa prejavuje aj v negatívnej stránke. Čo s tým však jednotlivec, s iným názorom, ako ja môže urobiť?

 

Možno keby sa jednotlivci spojili a pokúsili sa presvedčiť ostatných o ich predstavách. Vtedy by zmena bola aspoň trochu možná. Bohužiaľ, dnešná doba, mašinéria peňazí a viery je taká mocná, že každý dobrý úmysel sa následné tejto negatívnej filozofie klamstva a zneužívania ľudskej osobnosti, zvrhne presne na opačný smer ako sa pôvodne mal uberať.

Michal

Vplyv filozofie na môj život

Z predmetu náuka o spoločnosti som sa najviac tešila na filozofiu. Správne som tušila, že to bude veľmi zaujímavá časť. Táto vedná disciplína nás totiž učí nielen o minulosti a jej velikánoch, ale aj o ľudských charakteroch, názoroch, o etike, duši, svedomí... Otvára nám nové obzory, vďaka nej môžme vidieť svet (ba i niečo viac) z mnohých pohľadov a tým pádom si utvoriť vlastný, uvážený názor.

Nemôžem s čistým svedomím vyhlásiť, že veľká časť informácií získaných v škole ma ovplyvnila. Avšak filozofia je predmet skutočne špeciálny. Je jedna z mála, ktorý ma naozaj zaujal a podnietil k vlastným úvahám. Už tu je badať vplyv filozofie na môj život. Filozofia ma totiž presvedčila, že veci, ktoré sa naučíme v škole, majú význam pre naše bytie, prispievajú k nášmu osobnostnému rastu a môžme ich využiť v bežnom živote. Okrem faktu, že filozofické témy sú veľmi vhodné na intelektuálne (i tie neintelektuálne) rozhovory a ich poznanie nás robí (prinajmenšom v očiach druhých) uvedomelými, ma ovplyvnila aj vnútorne. Hoci mnohé z výrokov, o ktorých sme sa učili, sa mi zdali nezmyselné, podaktoré dokonca poburujúce, niektoré z nich ma plne zaujali a priviedli k vlastnému poznaniu. Napríklad výrok: ,,Myslím, teda som.“ Táto veta ma doslova chytila za srdce, zamyslela som sa nad jej posolstvom a pochopila som, že skutočným prejavom ľudského bytia je to, že myslí. Vďaka filozofii som našla význam vo veciach, o ktorých som nikdy predtým nerozjímala, alebo sa mi dokonca zdali bezvýznamné. Rozoberať ľudské myslenie, konanie a jeho správnosť je veľmi obohacujúce, je to ako objaviť ďalší rozmer, vedomosť, ktorú sme vždy mali, no sami sme o nej nevedeli. Pretože i objektívny náhľad do ľudskej mysle môžme efektívne aplikovať na konkrétne príklady, dokonca aj na seba. Filozofia mi pomohla spoznať ľudí okolo mňa i seba samú - a to je základ pre úspešnú cestu životom a silný, uvedomelý charakter.

Z tohto všetkého teda vyplýva, že filozofia skutočne ovplyvnila môj život. Som veľmi rada, že som tento predmet v škole mala a som si istá, že aj po ukončení štúdia sa k nej ešte vrátim.

V.