Predposledný septembrový týždeň sa už tradične niesol v duchu myšlienky motivovať ľudí, aby prispeli k lepšiemu ovzdušiu v meste a zvolili si alternatívne formy dopravy.  Aj Gymnázium J. M. Hurbana v Čadci pod vedením riaditeľky školy Mgr. Ingrid Mikovčákovej sa každoročne zapája do kampane počas  Európskeho týždňa mobility s cieľom zvyšovať záujem žiakov o ochranu životného prostredia, ale aj svojho zdravia. Jednou významnou alternatívou prepravy je určite cyklistika. A tak aj tento rok vysadli študenti i učitelia na bicykle, aby spoločne zdolali trasu Čadca – Krásno nad Kysucou – Nová Bystrica a späť.

Ani chladné septembrové ráno neodradilo nadšencov cyklistiky a miesto stretnutia pred Mestským úradom  sa zapĺňalo bicyklami a bicyklistami. Ešte zababušení v mikinách, ale na tvárach sa nám zračila radosť i napätie, aké majú športovci pred svojím športovým výkonom.  Cyklotour Gymo 2018 pod vedením Mgr. Romana Ondrušku odštartoval.  Samozrejme, ako každý rok sa o bezpečnosť a plynulosť dopravy postarali dopravné hliadky OOPZ v Čadci a v Krásne nad Kysucou. Napĺňal ma pocit pýchy, keď si nás vodiči okoloidúcich áut zvedavo obzerali. Cítila som sa ako vrcholový športovec. Veď aj robotníkovi pri ceste som na otázku, ktorý z vás je Sagan, bez váhania odpovedala: „ Ja!“

Cyklotour 2018

Do Krásna sme prišli plní sily a zvítali sa s ostatnými študentmi, ktorí sa k nám pripojili. Privítal nás aj primátor mesta Krásno nad Kysucou Ing. Jozef Grapa, ktorý nám vyjadril svoju podporu a postaral sa o pitný režim. Pelotón pokračoval na cyklotrasu. Hlavným cieľom bola Nová Bystrica, ale trošku oddychu sme si dopriali už v Zborove. Riaditeľ ZŠ Milan Križan s pani zástupkyňou nám ponúkli občerstvenie, a tak sme mohli posilnení opäť pokračovať. Vietor mi vial do vlasov a ani som si nevšímala, že ma všetci obiehajú. Zrazu som bola na cyklotrase sama. Vpredu nikto, vzadu nikto. V nohách sily ubúdalo a môj zrak sa sústredil na predné koleso s vierou, že ho silou vôle nejako poženie. Ako v rozprávke sa objavil starček o paličke a kričí na mňa: „ Zaber!“ A tak som zabrala a dohnala ostatných. Aká to bola útecha, keď som uvidela, že máme v Starej Bystrici prestávku a ešte väčšiu radosť som mala z prekvapenia, ktoré nám prichystala úžasná kolegynka Gabika Chalupková. Pre všetkých napiekla chutné koláčiky, ktoré zmizli rýchlosťou blesku. V Novej Bystrici nám starosta obce Ing. Jozef Balačin vyjadril svoj obdiv . Hrdí na seba sme boli aj my, veď vzájomným povzbudzovaním sme úspešne zdolali prvú časť našej trasy. Cesta do Krásna sa zdala jednoduchšia, no napriek tomu bola pre niektorých bolestivá. Našťastie ani napriek pádom a drobným úrazom sa nič vážne nestalo, a tak sme sa aj vďaka sprievodu Polície OOPZ šťastne dostali do Čadce. Veľké poďakovanie patrí riaditeľovi odboru poriadkovej polície Mgr. Václavovi Slaninákovi, ktorý doviedol pelotón takmer 200 cyklistov bezpečne do cieľa.

Cyklotour 2018

Posolstvo  témy tohtoročnej kampane Európskeho týždňa mobility „Kombinuj a choď“ sme splnili. Mnohí sme skombinovali bicykel a pešiu chôdzu, najmä, keď sme už nevládali. Dôležité však je, že sme si vzájomne dokázali pomôcť a podporovali jeden druhého. Opäť sme si uvedomili, aké je dôležité byť v kolektíve takýchto ľudí, dobrých priateľov. Gymnázium v Čadci sa už 70 rokov snaží vytvárať spoločenstvo, ktorého podstatnou črtou je okrem vzdelanosti súdržnosť. Veríme, že aj ďalšie roky budeme túto myšlienku spoločne napĺňať.

Cyklotour 2018