Vyhrali ste mobilný telefón!“ oznamuje správa na internetovej stránke. Jediné, čo musíte urobiť, je kliknúť na odkaz, aby ste si výhru vyzdvihli. Alebo – „Ak túto správu prepošlete ďalším desiatim priateľom na FB, splní sa vám želanie o takomto čase na druhý deň!“ A prečo nie o mesiac? A prečo nie hneď? Pretože je to len hoax. Falošná správa, ktorá sa šíri internetom ako požiar.

Spomínané médium – internet – tento typ elektronicky šírenej správy definuje ako výzvu na preposlanie, aby sa mohol jej obsah šíriť ďalej. Varuje pred vymysleným nebezpečenstvom, zvyčajne vírusom alebo pred inou internetovou nástrahou, tvrdí, že prináša šťastie (viď uvedený príklad na začiatku tohto článku). Hoaxy ukazujú, ako sa ľudia dajú ľahko ovplyvniť. Ale sú len základom pre ešte väčšiu hrozbu, ktorá priamo zasahuje do života spoločnosti.

Tou hrozbou sú konšpiračné teórie a vymyslené správy. Človek by sa nad tým aj zasmial, veď kto už môže len veriť tomu, že je Zem plochá, keď existujú nevyvrátiteľné vedecké dôkazy, ktoré nasvedčujú, že opak je pravdou a Zem má v skutočnosti tvar rotačného elipsoidu, splošteného na póloch. Avšak, ku každej smiešnej teórii nájdeme aj tie desivejšie, ako napríklad deepfake – videá, v ktorých je obraz, zvyčajne tvár známej osobnosti či politika, zmanipulovaný. Táto technológia sa rozvinula do takej miery, že bežný používateľ nezachytí rozdiel. Ako napríklad video, v ktorom sa bývalý americký prezident Barack Obama rozlúči s divákmi neslušnými slovami. Samozrejme, že to nepovedal. Video bolo deepfake, kde Obamu daboval herec. A to dokonale, na nepoznanie.

Fake News - seminár

Aj preto som neváhala a zúčastnila sa diskusného fóra, organizovaného Kanceláriou Európskeho parlamentu na Slovensku, zaoberajúceho sa témou „Fake news – Ako sa zorientovať medzi dezinformáciami a pravdou?“. Online fórum sa konalo 15. marca 2021. V rámci neho sme mali možnosť hovoriť s rôznymi osobnosťami ako napríklad s pánom Vladimírom Bilčíkom alebo s pani Luciou Nicholsonovou – obaja sú poslancami Európskeho parlamentu, či s pánom Petrom Jančárikom, podpredsedom občianskeho združenia Konšpirátori.sk, ktoré cieli na dezinformačné webové stránky a strháva masku podvodníkom. Súčasťou bola aj možnosť pýtať sa na otázky spojené s touto problematikou alebo kvíz o Európskej únii.

Jedným z najdôležitejších bodov podujatia bol však workshop s Kristínou Blažekovou a Jakubom Juskom z občianskeho združenia Zvoľ si info. Počas neho sme získali dôležité informácie, ako si dávať pozor na falošné správy a ako ich rozoznať od tých overených. Výbornou pomôckou, ktorá nám bola predstavená na tomto workshope, a ktorú môžete použiť aj vy, ak netušíte, či je daný článok dôveryhodný, je FANTOMAS – skratka pre slová, ktoré majú rozlíšiť podvodné správy od overených.

Fakty, argumenty, autor, obrazová manipulácia, strach a emócie – to všetko treba hľadať v článku. Sú tam uvedené zdroje? A sú overiteľné? Kto sú tí americkí vedci? Je titulok založený na citátoch, ktoré vás majú prinútiť naň kliknúť, aby ste mohli vidieť aj reklamu, ktorá je zdrojom príjmov portálu – tzv. clickbait?

Fake News - seminár

Dôležité je používať hlavu. Ak sa vám niečo nezdá, s najväčšou pravdepodobnosťou na tom vašom zvláštnom pocite niečo bude. Netreba zabúdať, že nie všetko, čo dnes na internete uvidíte, bude aj pravda.

Na záver by som chcela poďakovať pani profesorke Gavlasovej, ktorá nám umožnila zúčastniť sa tohto podujatia. Aby ste sa aj vy vedeli lepšie zorientovať v dnešnom online priestore plnom rôznych a nie vždy pravdivých informácií, prikladám praktický odkaz na stránku odkrývajúcu falošné správy a teórie – www.euromyty.sk.

Takže – prv, než niečo rozpošleme, zamyslime sa. Používajme mozog!

Kristína Kobolková