V dňoch 5.-7.mája 2017 sme sa my, študentky a študenti Gymnázia J. M. Hurbana v Čadci, zúčastnili geograficko-biologickej exkurzie v Prahe. Cesta vlakom prešla veľmi rýchlo a my sme sa už tešili na pestrý program, ktorý pre nás pripravili naši profesori, PaedDr. Anna Zeljenková a Mgr. Lukáš Jurga.

Počas prvého dňa sme navštívili Katedru antropológie na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Karlovej, kde si pre nás vyštudovaní antropológovia pripravili neobyčajnú, ale o to zaujímavejšiu možnosť využitia našich poznatkov z biológie v praxi. Workshop pod názvom „Sběratelé kostí“ nám priniesol obohatenie našich vedomostí v oblasti anatómie ľudského tela. Na skutočných kostiach sme tiež mohli pozorovať rôzne zranenia a choroby, ktoré sú na nich viditeľné.

Naučili sme sa rozoznať mužskú a ženskú kostru a určiť približný vek a výšku človeka z kostrových pozostatkov. Mali sme možnosť prehliadnuť si aj výstavnú expozíciu antropologického múzea, ktorá bola zameraná na vývoj človeka. Z kostrových pozostatkov sme skúmali, ako sme sa vyvíjali. Tiež tu boli aj kostry ľudí z rôznymi poruchami, ako napríklad hydrocephalus, či poruchy produkcie rastového hormónu. Zvyšok dňa sme strávili prehliadkou pražského Albertova, kde sa nachádzajú sídla viacerých fakúlt Univerzity Karlovej, z ktorých sme mali možnosť navštíviť Katedru fyzickej geografie. Je zaujímavé, že práve na rohu tejto budovy je miesto, kde 17.11.1989 vypukla Nežná revolúcia. Ďalej naše nohy putovali na Vyšehrad, ktorý je známy svojím výhľadom na jedno z najkrajších európskych miest. Večer nastal zaslúžený oddych a prípravy na nové zážitky, ktoré na nás čakali hneď ráno.

Praha - Univerzita Karlova
Študenti na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Karlovej
Praha - Albertov
Na rohu katedry fyzickej geografie Univerzity Karlovej, ktorá sa nachádza na Albertove, na mieste, kde 17.11.1989 vypukla Nežná revolúcia. Na budove visí nápis: Kdy – když ne teď? Kto – když ne my?

V sobotu sme hneď po raňajkách, plní očakávaní opustili "kolej Otava" a nedočkaví po nových vedomostiach zamierili na výstavu pod názvom "Body The Exhibiton". Celé predpoludnie sa nieslo v duchu ľudského tela a všetci sme so záujmom počúvali pútavý výklad študenta 5.ročníka medicíny. Podľa väčšiny z nás bola táto výstava najlepšou, akú sme kedy mali možnosť vidieť. Samozrejme aj vďaka nášmu výnimočnému sprievodcovi. Po obede sme sa vybrali na prehliadku historického centra Prahy. Cestu sme si spríjemnili pražskou pochúťkou - niečo ako trdelník, plnený zmrzlinou a načerpali sme nové sily na zvyšok dňa. Prehliadli sme si Pražský orloj a cez Karlov most sme ďalej pokračovali smerom na Hradčany. Po nevšednom druhom dni našej exkurzie sme sa unavení, ale obohatení o nové informácie vrátili na internát, kde sme prečkali do ďalšieho rána.

Praha - Pražský hrad
Pražský hrad a my

Posledný deň sme odštartovali prehliadkou čínskej štvrte a po nej nasledovala posledná časť nášho programu - botanická záhrada, v ktorej sme navštívili skelník Fata Morgana, v ktorom práve prebiehala výstava tropických motýľov, ktoré sa nám priamo pred našími očami liahli z kukiel a lietali pomedzi nás. Týmto sme ukončili našu dobrodružnú jazdu a unavení, ale naplnení novými poznatkami sme sa vybrali na cestu domov.

Na záver by sme sa chceli poďakovať našim profesorom, ktorí nám umožnili tento jedinečný spôsob výučby, ktorý je podľa nás efektívnejší, najmä vďaka možnosti vizuálneho kontaktu s preberaným učivom. Ďakujeme!

Júlia Minarovičová, Rebeka Kupková