In Varietate Concordia

Tieto slová by mali byť známe každému Európanovi. Zvlášť potom študentovi slovensko – anglickej bilingválnej sekcie Gymnázia Jozefa Miloslava Hurbana v Čadci, ktorá bola založená  ako Projekt Gymnázium  bilingválne Vyšehradskej štvorky v Čadci. Áno, sme rozmanití, avšak vieme sa aj zjednotiť. Tentokrát sme to dokázali v medzinárodnej aktivite Euroscola 2019.

Pripravili sme na našej škole niekoľko podujatí, ktoré boli tematicky zamerané na znalosti o Európskej únii, rôzne oblasti jej pôsobenia, o ktorých môže rozhodovať Európsky parlament.

Šestica štvrtákov Marián Ligocký, Kristína Kubisová, Rebeka Kukučková, Vanesa Varošová, Michaela Capková a Tomáš Trlíček pod pedagogickým vedením Mgr. Zuzany Gavlasovej pripravili prednášky spojené s diskusiami a rôznorodými aktivitami. Šudenti sa z nich dozvedeli najmä dôvody, prečo ísť voliť. Napokon sa žiaci pobrali k provizórnym urnám. Nápomocná bola hlavne naša vlastná Euroaplikácia, vďaka ktorej mohli študenti nielen hlasovať, ale aj vyjadriť svoj názor.Na záver sa uskutočnil videohovor s pani europoslankyňou PhDr. Monikou Beňovou. Po týchto hektických dňoch (20. - 22. 11. 1018) sme netrpezlivo čakali na vyhodnotenie našich aktivít. Kancelária Európskeho parlamentu vyhlásila výsledky súťaže Euroscola 2019 dňa 14. 12. 2018 a slávnostného podujatia sme sa zúčastnili aj my. Dozvedeli sme sa, že patríme medzi víťazné školy a že v marci 2019 zažijeme pracovný deň v Európskom parlamente v Štrasburgu.

27. marca 2019 nastal čas rozlúčiť sa s rodnou hrudou. K pôvodnej šestici sa pridali žiaci, ktorí sa aktívne zapájajú do súťaží a kultúrno – spoločenských podujatí. Spoločne s pani zástupkyňou Nečedovou a pani profesorkami Gavlasovou a Hnidkovou  sme sa vydali na  cestu do Štrasburgu. Všetci sme boli plní očakávania a tešili sme sa, že máme jedinečnú   príležitosť zažiť ozajstnú pracovnú atmosféru v takej významnej inštitúcii akou je Európsky parlament v Štrasburgu a reprezentovať našu krajinu a školu.

Po dlhej ceste sme sa zobudili  v slnkom zaliatom francúzskom meste, ktoré spája históriu so súčasnosťou. Krásy Štrasburgu sme začali obdivovať prechádzkou po meste, ktorá nás doviedla až ku katedrále Notre Dame.Tam sme strávili krátky čas blúdením po malých uličkách a nakupovaním suvenírov pre našich blízkych. Nevšedným zážitkom bola plavba loďou po rieke Ill. Počas dvojhodinovej jazdy sme sa dozvedeli veľa zaujímavostí o histórii Štrasburgu a dovolím si povedať, že na tento zážitok len tak nezabudneme. Po skončení plavby nám ešte ostal čas, a tak sme sa rozišli na neskorší obed a ochutnávali typické špeciality francúzskej kuchyne. Neodpustili sme si ani večernú prechádzku v blízkosti hotela. Nohy nás síce poriadne boleli, no nedočkavosť, zvedavosť i patričná dávka stresu z nasledujúceho dňa nám dali len ťažko spať.

Strasbourg

V piatok 29. 3. 2019 sme povzbudení výdatnými raňajkami zamierili pred majestátnu budovu Európskeho parlamentu. Po bezpečnostnej kontrole sme sa rozdelili do pracovných skupín, vychutnali si horúcu čokoládu a vstúpili do hlavnej zasadacej miestnosti Louis Wiess.  
Mariána a Vanesu čakalo predstavenie Slovenska a našej školy pred nemalým publikom, takže okrem očarenia veľkorysými priestormi boli zaujatí aj touto dôležitou úlohou.  Po opadnutí adrenalínu sme mali možnosť diskutovať s troma europoslancami, ktorí nám ochotne zodpovedali všetky naše otázky. Obednú pauzu, ktorú nám spríjemnili chutné dezerty, sme strávili hrou Eurogame. Overila nášho tímového ducha a znalosti o celej Európskej únii. 
 
V popoludňajšej časti sme sa rozpŕchli do všetkých kútov budovy EP, kde sme  v podobe menších výborov zbierali nápady a názory na najrôznejšie témy. Nasledovalo hlasovanie celého pléna, kde názory skupín predniesli predsedovia. My sme sa hrdo pozerali na Michaelu Capkovú, ktorá sebavedomo odprezentovala závery Výboru pre životné prostredie a pohotovo reagovala na všetky otázky. Deň sme zakončili vyhodnotením hry Eurogame a Európskou hymnou, počas ktorej si naši rečníci užili pocit hrdosti pri nesení slovenskej vlajky. Ešte pár fotiek a šup-šup do autobusu.

Strasbourg

Pobyt bol síce krátky, no získali sme veľa. Uvedomili sme si, že vďaka spolupráci sme schopní dosiahnuť viac ako si myslíme.  Spoločne -  my, mladí, rovnako ako aj vy všetci, môžeme meniť Európu.  Európa nás posúva ďalej, a preto sme viac než odhodlaní zúčastniť sa Eurovolieb 25. mája 2019. Buďme hrdí, že sme Európanmi!

Čo ťa motivovalo k zapojeniu sa do projektu Euroskola?

V prvom momente ma tento projekt nezaujal, keďže pre mňa politika a politické dianie vo svete nezohrávali dôležitú úlohu. Naša pani profesorka ma však presvedčila, že všade sa dá násjť niečo zaujímavé a ako postupoval čas a my sme neúnavne pracovali a získavali informácie, chcela som vedieť viac a podať tieto vedomosti aj iným.

Aké skusenosti si počas tohto projektu nadobudla a ako ťa tento projekt ovplyvnil?

Zistila som, že politika nie je až taká nudná. Práve vďaka projektu Euroscola som si uvedomila, že je dokonca zaujímavá. Nepovedala by som, že ma projekt  ovplyvnil, ukázal mi však nový pohľad na svet, ukázal mi, ako to vidia ostatné krajiny, iní ľudia a že každý nápad stojí za zváženie.

V Strasbourgu si sa stala hovorkyňou výboru za životné prostredie, ako si sa dostala do tejto funkcie a v čom spočívala?

Každý, kto mal záujem o funkciu hovorcu prípadne predsedu výboru, sa mohol prihlásiť. U nás sa prihlásilo približne 10 ľudí, pričom dve sme boli zo Slovenska. Konkurencia bola naozaj silná a viacero ľudí sme už v ten deň počuli hovoriť. Mnohí z nich boli na tomto projekte opakovane a presne vedeli, čo robia. Ja som sa však zúčastnila po prvýkrát. Keď prišiel rad na mňa, aby som sa predstavila a povedala, prečo by som mala reprezentovať našu skupinu, vyjadrila som sa veľmi svojsky a ukázala môj pohľad na dané témy. Každý potom hlasoval za človeka, ktorý ho najviac oslovil. Bola som veľmi nervózna, ale získala som druhé miesto a tým aj pozíciu hovorkyne.

Aký to bol pocit hovoriť pred takmer 600 ľudmi a odpovedať na ich otázky?

 Jasné, že som bola nervózna. I keď som zvyknutá vystupovať pred ľuďmi, keďže hrávam divadlo a aj recitujem, celá parlamentná sála je predsa len niečo nové. Bála som sa, že som nesprávne pochopila našu diskusiu, že mi nebude rozumieť, ale ako som sa neskôr dozvedela, zvládla som to výborne. Moja znalosť angličtiny z bilingválneho gymnázia mi pomohla, aj vďaka tomu som bola schopná reprezentovať názory výboru o ekológii.

Čo by si odporučil budúcej generácii študentov, ktorí sa budu môcť zapojiť do projektu Euroscola?

Každý sa môže zapojiť. Všetci, ktorí chcú niečo zmeniť. V parlamente sme preberali mnohé otázky nielen so študentami  iných krajín, ale aj so zamestnancami Európskeho parlamentu a ten zážitok jednoducho stojí zato.

odpovedala Michaela Capková

Strasbourg

Čo ťa motivovalo k zapojeniu sa do projektu Euroskola?

Tomáš Trlíček

Chcel som sa zúčastniť kvôli tomu, že rád skúšam nové veci.  Tento projekt  bola úžasná príležitosť a odmena bola veľmi lákavá.

Vanesa Varošová

Do projektu som sa zapojila hlavne preto, lebo som si už dávno všimla, že veľa mladých ani len netuší, čo pre nás znamená členstvo v EÚ.

Kristína Kubisová

K zapojeniu do projektu Euroscola ma viedla najmä myšlienka propagácie eurovolieb. Keďže som sama o nich málo vedela a všimla som si, koľko o nich vie moje okolie (spolužiaci, kamaráti, rodina), rozhodla som sa, že účasť v tomto projekte bude prospešná nielen pre mňa, ale aj pre verejnosť. K zapojeniu ma určite viedlo aj to, že sa zaujímam o politické dianie vo svete a na Slovensku. Slovensko je členom v EÚ, a to je spojenie domácej i svetovej politiky. V neposlednom rade ma k zapojeniu nabádala aj možná sympatická výhra, ktorou návšteva Európskeho parlamentu určite je.

Rebeka Kukučková

Do projektu Euroscola som sa zapojila hlavne preto, lebo ma zaujíma politika a uvedomujem si, aké dôležité je pre Slovensko členstvo v Európskej únii. Rovnako ma motivovalo aj to, že hlavným cielom tohto projektu bolo zvýšiť povedomosť mladých ľudí o voľbách do Európskeho parlamentu, kedže o ne na Slovensku nie je veľký záujem.

Marián Ligocký

Strasbourg

Do programu Euroscola som sa zapojil najmä kvôli možnosti zažiť rokovanie v Štrasburgu, na ktoré sme sa nakoniec aj úspešne prebojovali.

 Aké skúsenosti si nadobudol počas tohto projektu a ako ťa ovplyvnil?

Tomáš Trlíček

Najlepšie bolo to, že som si mohol vyskúšať ako reálne funguje parlament a nie si o tom len prečítať. A taktiež zlepšenie tímovej práce.

Vanesa Varošová

Vďaka Euroscole som sa stretla s množstvom mladých ľudí z celej Európy, potrénovala som v oblasti zvládania stresu, keďže sme spolu s Majom predstavovali Slovensko a našu školu pred plným plénom. Neposledne som na vlastné oči videla, ako EÚ doslova dýcha.

Kristína Kubisová

Projekt Euroscola mi dal naozaj veľa. Ak by som mala ísť od začiatku, tak to bolo spracovanie kvanta informácií, ktoré bolo potrebné upraviť tak, aby ich pochopili študenti. Taktiež to bolo vymýšľanie propagandy #tentorazidemvolit na našej škole (nálepky, plagáty, Instagram, aplikácia), aby to študentov zaujalo a zaujímalo ich to aj naďalej. Projekt ma naučil vystupovať suverénne pred ľuďmi a zrozumiteľne im podať informácie.Tento projekt mi taktiež ukázal, že na Slovensku našu úlohu v EÚ niekedy veľmi očierňujeme,  teda tvrdíme, že pre nás nie je prospešná. Vďaka tomuto projektu mám dnes iný názor. Vidím mnohé výhody členstva v Európskej únii, no po návšteve parlamentu vidím aj sektory, v ktorých sa únia môže zlepšiť. Z praktického hľadiska mi deň v parlamente ukázal, aké ťažké je nájsť riešenie zložitých tém a dohodnúť sa s inými štátmi, kultúrami, názormi. Odvtedy viem, že určité veci chcú čas a politici vždy hľadajú to najlepšie riešenie, s ktorým bude spokojná väčšina, ak nie všetci. Euroscola mi ukázala nebáť sa hovoriť o únii s ľuďmi, ktorí sú proti nej a vysvetliť im mnohé nezrovnalosti. Ovplyvnila ma v celkovom vnímaní  EÚ a fungovania parlamentu.

Rebeka Kukučková

Vďaka projektu Euroscola som sa naučila veľa nových informácií o Európskej únii a na vlastnú kožu si vyskúšala, aké ťažké je prezentovať sa pred väčším publikom. Za jednu z reálne funguje Európska únia a aké zložité je nájsť spoločné riešenia tak, aby vyhovovali všetkým štátom.

Marián Ligocký

Počas projektu bolo treba riešiť nielen organizačné veci, ale najmä sa pripraviť na prezentáciu pre spolužiakov. Počas prezentácii    zo mňa postupne opadával strach a teraz by som nemal problém zorganizovať niečo podobné. Verím, že projekt Euroscola pomohol nielen mne, ale aj mojim spolužiakom stať sa lepšími občanmi Európskej únie. Som rád, že na našej škole takéto projekty dostávajú priestor.

Vanesa Varošová a Rebeka Kukučková

Naša stránka používa cookies. Ak sa chcete o nich dozvedieť viac a prípadne aj ako ich odstrániť, prečítajte si zásady používania cookies..

Akceptujem cookies z tejto webovej lokality. Súhlasím.