Úvodná stránka

Gymcadca EDUPage

MOODLE

Student's Portal

 

Exkurzia do Osvienčimu

18máj 2011

Piatok 13. mája sa uskutočnila exkurzia do Osvienčimu, do bývalého koncentračného tábora v Poľsku.  Zúčastnili sa jej triedy 3.E a 3.D.

OSVIENČIM - Obyčajné slovo. Slovo, ktoré u mnohých ľudí zanechalo tie najväčšie následky ako na tele, tak i na duši či na rozume.

Pre väčšinu je to iba slovo, no v skutočnosti to bol vyhladzovací tábor. 
Osvienčim sa stal symbolom bezprecedentného zločinu, kde bolo zmarených 1,5 milióna ľudských životov, prevažne Židov, ale i politických väzňov, vojnových zajatcov a Rómov. 

Osvienčim 2011

Naši študenti si mohli pozrieť celý koncentračný tábor, ako Auschwitz tak i Birkenau. Snažili sa vžiť do pozície ľudí, ktorí tieto hrôzy prežívali.. Je jasné, že ani zďaleka sa to nedalo. Je fakt, že rozprávanie sprievodkyne ich nenechalo ľahostajnými a dokonca po prvý krát mnohí túžili sedieť v školských laviciach a užívať si bezstarostný život študenta.

Čo sme videli? Nápis „Arbeit macht frei!“ - práca oslobodzuje - nad hlavnou bránou osvienčimského kmeňového tábora, bol ukážkou nacistického cynizmu. Jednou z najsmutnejších kapitol tábora boli lekárske pokusy robené na väzňoch nacistickými lekármi. Neblaho známym sa stal hlavne „Biely anjel“ Jozef Mengele a jeho šialené experimenty s dvojičkami a trpaslíkmi a Carl Clauberg so sterilizovaním hlavne židovských a rómskych žien. Všetko pomaly spelo k zániku: umierali ľudia, ale vymieral aj celý národ Źidov. Zúfalí ľudia kradli, predávali svoje dcéry nacistom a prestávali veriť v Boha.

Iní, naopak, veriť začali: pred plynovými komorami s cynickým nápisom "Čistota oslobodzuje" sa nemodlili len rabíni, ale aj ateistickí intelektuáli. 
Občas sa niekto odhodlal na vzburu či útek, no väčšinou sa to skončilo smrťou. Najznámejším prípadom bol útek dvoch slovenských Židov - Alfreda Wetzlera a Waltera Rosenberga (Rudolf Vrba), ktorí po prvý raz podrobne informovali svet o prežitých hrôzach.

Po návšteve koncentračného tábora sme sa vydali do krásneho mestečka Pzczyna a tam obdivovali krásu prírody a načerpali ďalšie psychické sily. 

A tak sa pre nás piatok 13 skončil šťastne...

Mgr. Gabriela Chalupková