Rok 2018 sa pred pár dňami skončil a privítal ho Nový rok 2019. Vždy na konci roka bilancujeme, hodnotíme, čo sa nám podarilo, čo sa nám nepodarilo. Aj žiaci rady žiakov zhodnotili akcie, ktoré sa uskutočnili v druhej polovici roku 2018. Mnohé z nich sa stali neodmysliteľnou súčasťou bežného života žiakov Gymnázia Jozefa Miloslava Hurbana v Čadci.

Takou akciou bola i študentská kvapka krvi v Kysuckej nemocnici, kde žiaci darovali krv a prispeli svojou troškou k humánnemu činu. Pracovníci Červeného kríža každý rok vyjadrujú pochvalné slová na adresu našich žiakov.

V novembri sa uskutočnili imatrikulácie primánov a nových prvákov. Pre primánov si žiaci kvarty A pripravili aktivity stromu života. Spoločne prešli obdobia od malých detí až po dospelých ľudí. Skladali rôzne skúšky, ktoré sú typické pre bežný život, napr. získanie vodičského preukazu alebo aj svadba, teda získanie srdca toho pravého, či pravej. Atmosféra bola skvelá a žiaci osemročného gymnázia ukázali, že sú silným tímom, ktorý má nielen zmysel pre humor, ale i veľké srdce pre druhých.

III. D pokračovala hudobnými číslami a spoločne sme sa preniesli do obdobia 60–tych rokov. Prváci sa nedali zahanbiť a pripravili si tance na štýly ako rock, rap alebo disco. Následne museli zdolávať náročné disciplíny, vďaka ktorým sa zapísali do cechu hrdých gymnazistov. Aj žiaci bilingválnej sekcie museli prejsť imatrikuláciami, ktoré si pre nich pripravili žiaci z III. F a III. G. Jeden z organizátorov sa vyjadril nasledovne:

„Imatrikulácie sa niesli v duchu retra, vládla uvoľnená atmosféra, aj keď nervózni boli nie len prváci, ale aj organizátori. Zistili sme o sebe veľa zaujímavých vecí, zabavili sme sa, občas sme sa aj strápnili, ale predsa len to všetko bola sranda! Imatrikulácie sme úspešne zakončili diskotékou a prváci dostali certifikáty, vďaka ktorým sa z nich stali oficiálni žiaci našej školy“.

Imatrikulácie - bilingválna sekcia

Imatrikulácie - bilingválna sekcia

Sviatok svätého Mikuláša majú radi nielen deti, ale i dospelí. V tento deň žiaci IV. F a III. E pripravili žiakom milé predstavenie, kde spievali, odmeňovali sladkosťami. Nuž a svoju prácu si plnili aj čertíci, ktorí mnohých žiakov pomaľovali typickou čiernou farbou. Priložené fotografie sú najlepším dôkazom ich čertovských činov.

Mikuláš

Mikuláš

Mikuláš

Foto: Veronika Kuffová, IV. C - viac foto na Fotkách Google

December sa niesol i v znamení príprav na Deň Gymnázia 07. 12. 2018, kedy sa aulou školy niesli veselé, rytmické tóny. Striedal sa spev s tancom. Aj takýmto spôsobom sme si pripomenuli 70–te výročie od založenia našej školy.

Deň gymnázia

Deň gymnázia

Foto: Veronika Kuffová, IV. C - viac foto na Fotkách Google

Tesne pred prázdninami sme si oprášili tradičné zvyky pred Vianocami, ale najmä počas nich. O oživenie sa postaral folklórny súbor Kelčovan, ktorého súčasťou je aj náš žiak Denis Kajánek, ktorý mal nešťastný úraz. Rada žiakov preto zorganizovala zbierku, ktorou sme prispeli k podpore liečby pre Denisa.

Posledný deň pred Vianocami sa nesmie v znamení príprav, očakávania. Nikomu sa už nechce učiť a každý sa teší na vianočnú pohodu, na darčeky, dobré jedlo, ale i rozprávky. Neodmysliteľnou súčasťou odchodu na prázdniny je Christmas party, ktorú mala tento rok na starosti IV. G. Aula školy sa zase premenila na obrovské trhovisko, kde žiaci ponúkali svoje výrobky, ktoré mnohým poslúžili ako zdroj pre darčeky. Vo vzduchu bolo cítiť vôňu škorice, vanilky, punču, vianočných oblátkov, úžasných koláčikov...Nuž a s plným bruchom, úsmevom na perách a pokojom v duši sme sa rozišli na vianočné prázdniny.

Vianočné trhy

Vianočné trhy

Foto: Ing. Gabriel Horos - viac foto na Fotkách Google

Aj taký bol rok 2018 v podarí akcii rady žiakov. Ten nový rok je už netrpezlivý, pretože nechce byť o nič horší ako jeho predchodca. Všetkým žiakom i učiteľom prajeme veľa inšpirácie, tvorivosti, radosti, usilovnosti, ktoré bude rok 2019 určite potrebovať.

Mgr. Gabriela Chalupková
koordinátor pre radu žiakov