Úvodná stránka

Gymcadca EDUPage

MOODLE

Student's Portal

 

Kamenné gule – Kysucký div sveta

7október 2014

Pod týmto názvom Nadácia Orange (v rámci grantového programu Šanca pre váš región) podporila projekt podaný skupinou iniciatívnych ľudí. Autorom projektu je Mgr. Radoslav Kačur, ktorý spolu s PaedDr. Ankou Zeljenkovou a štyridsiatkou študentov nášho gymnázia (Kvarta, III. D) lokalitu v Megoňkách na Milošovej pozná už dôvernejšie. V spolupráci s pracovníkmi Chránenej krajinnej oblasti Kysuce v utorok, 30. septembra, začali čistiť kamenný lom od náletových drevín a buriny. Počas niekoľkých hodín študenti usilovne pracovali a podarilo sa im vyčistiť viac ako polovicu zarastenej lokality.

Pracovníci CHKO vyjadrili veľkú spokojnosť s postupom prác a vysoko ocenili iniciatívu gymnazistov pri starostlivosti o kúsok kysuckej prírody, ktorý je jedinečný v celosvetovom meradle. Veď podobné guľové kamenné útvary sa vyskytujú už iba na piatich miestach sveta. V projekte sa ráta aj s vytvorením „kešky“ v obľúbenom geocachingu, tematicky zameraného webu i výrobou reklamných materiálov, ktoré by viac spropagovali túto prírodnú kuriozitu. Kysucké základné školy majú do 20. októbra možnosť zapojiť sa do literárnej a výtvarnej súťaže na tému kamenných gúľ, ktorú zastrešuje naše gymnázium.

Megoňky 2014 Megoňky 2014

A čo vy? Už ste boli na Megoňkách? Ak áno, zájdite si znova pozrieť vyčistený lom, kde dominuje guľa s priemerom cca 3m. A videli ste aj ďalšie? Zájsť tam rozhodne stojí za to, budete jednými z mála vyvolených na svete, ktorí niečo také uvidia na vlastné oči...

Mgr. Radoslav Kačur, foto: Mgr. Peter Drengubiak (CHKO Kysuce), Romana Sopková (Kvarta A)

Megoňky 2014